Pompy ciepła w Białymstoku

Nasza firma wykonuje odwierty pod pompy ciepła oraz studnie głębinowe w Białymstoku oraz na terenie województwa Podlaskiego. Jako jedna z niewielu firm w kraju dysponuje kompletnymi zestawami wiertniczymi służącymi do wykonywania wierceń na głębokość sięgającą 200m. Wykonujemy odwierty na terenie całego kraju. Wszystkie odwierty prowadzone są przez przeszkolony i doświadczony personel. Służymy również doradztwem w zakresie procedur prawnych związanych z uzyskaniem pozwoleń i nadzorem na wykonywaniem prac wiertniczych oraz dofinansowaniem pomp ciepła

Gdzie i kiedy najlepiej wykonywać odwierty pod pompy ciepła?

W ramach wykonywania odwiertów przygotowujemy miejsce pod urządzenia, które przeznaczone są do ogrzewania pomieszczeń poprzez wykorzystanie ciepła z otoczenia, czyli z tzw. dolnego źródła ciepła. W przypadku gruntowych systemów dolnym źródłem jest ciepło ziemi. Jest to doskonały przykład wykorzystania energii odnawialnej. Najlepszym rozwiązaniem jest również wykonywanie odwiertów pod pompę ciepła jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych, i jeśli planujemy wykorzystywać ciepło ziemi do ogrzewania obiektu, wykonanie dolnego źródła powinno być jedną z pierwszych wykonanych czynności. Naturalnie odwierty mogą być jednak wykonywane również w otoczeniu budynku już istniejącego.

Jak pobierane jest ciepło z gruntu?

W systemie rur ułożonym w gruncie krąży niezamarzający czynnik grzewczy (roztwór glikolu etylenowego lub propylowego, alkohol techniczny) a całość określana jest mianem gruntowego wymiennika ciepła. Tego typu instalacja odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je czynnikowi krążącemu w systemie rur, a następnie transportuje do instalacji grzewczej. Głębokość oraz ilość odwiertów zależą od mocy grzewczej pompy ciepła, z reguły głębokość odwiertów powinna być od 10 do 30 % większa niż zaleca producent montowanej pompy ciepła. W wywierconych otworach umieszczane są rury z tworzywa sztucznego zagięte w kształcie litery U. Sam odwiert zostaje wypełniony gruntem albo masą bentonitowo – cementową.

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

Ten rodzaj ogrzewania niesie ze sobą wiele korzyści:

  • nie zużywa paliwa
  • nie emituje spalin i nieprzyjemnego gryzącego dymu (tak jak ma to miejsce w przypadku użycia np.kotłów na paliwo stałe)
  • zapewnia oszczędności finansowe (energia pobierana z otoczenia jest bezpłatna) – koszty generuje jedynie energia elektryczna konieczna do zasilenia urządzenia
  • jest rozwiązaniem trwałym i bezpiecznym (brak ryzyka wybuchu czy toksycznego wycieku)
  • działa w zasadzie bez potrzeby codziennej obsługi urządzenia

Jaki wymiennik ciepła wybrać?

W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy na działce pod wykonanie odwiertu, do wyboru mamy gruntowy wymiennik pionowy lub poziomy.

Urządzenie z wymiennikiem pionowym sprawdzi się na niewielkiej działce, gdy dysponujemy jedynie niewielkim lub zadrzewionym, gęsto zabudowanym terenem. W takiej sytuacji wykonuje się odwierty pod pompy ciepła o niewielkiej średnicy, a do powstałego otworu zostaje wprowadzona rura kolektora, najczęściej wykonana z polietylenu w formie ururki. Wówczas do pozyskania 1kW energii konieczny jest wykop o szacunkowej głębokości 12-25m (zależnie od rodzaju gleby i jej właściwości oraz położenia geograficznego).

Rozwiązanie z zastosowaniem wymiennika poziomego to system rur (zwykle polietylenowe) ułożonych w kształcie poziomej wężownicy w gruncie. Instalacja zakopana zostaje poniżej poziomu przemarzania gruntu, przeważnie na głębokości około 1,8 m. Z reguły przyjmuje się, że dla uzyskania 1kW energii grzewczej należy przeznaczyć od 30 do 100 m2 powierzchni gruntu. Wadą tego typu rozwiązań jest konieczność przeznaczenia na nie znacznej powierzchni działki oraz wykonania licznych wykopów.

Zastosowanie odwiertu pionowego pod pompę ciepła zapewnia podczas użytkowania większą wydajność niż montaż kolektora poziomego. Inną jego zaletą jest zapewnienie mniejszych wahań temperatury (im głębszy odwiert pod pompę tym stabilniejsza jest temperatura, jaką transmituje dolne źródło).

Cennik

  • Odwiert do pompy ciepła 100,- zł/mb za wykonanie dolnego źródła tj.:
  • odwiertu pod gruntowy wymiennik ciepła,
  • osadzenie wymiennika gruntowego – przewód sondy PN 12,5 PE 2 x fi 40  mm z głowicą,
  • przeprowadzenie 3 prób ciśnieniowych,
  • wypełnienie sond czynnikiem roboczym,
  • wypełnienie otworu urobkiem, pulpą lub substancja termo przewodzącą.

Dodatkowo odpłatna jest dokumentacja geologiczna, instalacja rur rozprowadzających i dobiegowych, w zależności od odległości oraz montaż rozdzielacza i studni jeśli jest wymagana.

Na sondę producent firma MuoviTech udziela 50-cio letnią pisemną gwarancję.Powyższa cena jest dla zleceń powyżej 150 mb odwiertu oraz jest ceną netto. Nasza firma świadczy także kompleksową usługę wykonania całej instalacji CO i CWU w oparciu o technologię wykorzystującą pompy ciepła.