Koszty inwestycyjne związane z instalacją geotermalną można podzielić na dwie kategorie: koszty związane z pompą ciepła oraz koszty związane z dolnym źródłem ciepła. Koszty zainstalowania samej pompy ciepła wynoszą w dużym przybliżeniu podobnie, co w przypadku ogrzewania olejowego lub gazowego, wliczając w to niezbędny komin i specjalne pomieszczenie na kotłownię. Właściwie dodatkowe koszty związane z projektem geotermalnym są zatem pochodną kosztów wykonania samego odwiertu.
Pompy Ciepła – Dofinansowanie
Dane dotyczące kosztów inwestycyjnych związanych z wykonaniem odwiertu zależą od wielu czynników, które projektant musi wziąć pod uwagę w miarę możliwości już w początkowej fazie realizacji projektu. Istotnym czynnikiem jest przy tym „wydajność” gruntu, którą określa przewodność cieplna skał oraz temperatura gruntu w danej lokalizacji. Możliwe są przy tym duże wahania regionalne. Dlatego też znajomość geologii podłoża gruntowego jest jednym z istotnych warunków umożliwiających optymalizację kosztów, tzn. ustalenie wymaganej głębokości odwiertu.
Na podstawie danych wiertniczych dostępnych w archiwach krajowych urzędów geologicznych oraz map i profili geologicznych można wyciągnąć wnioski dotyczące spodziewanego układu warstw geologicznych. Dane te należy przenieść do kalkulacji „mocy pobieranej ze źródła geotermalnego”.
Wyspecjalizowane biura projektowe pomogą Państwu obliczyć optymalną głębokość oraz ilość odwiertów.
Koszty eksploatacji zależą w zasadniczej mierze od zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła (a więc od czasu pracy w trybie rocznym).
Poza energią elektryczną niezbędną do eksploatacji pompy ciepła można przeanalizować kwestie dotyczące amortyzacji systemu oraz dokonać porównań z innymi systemami (olej opałowy, gaz). W tym celu niezbędne jest sporządzenie prognoz dotyczących zmian cen energii, co – jak wynika z doświadczenia – nie jest sprawą prostą.
Przy wzrastających cenach energii pompa ciepła (75% bezpłatnej energii cieplnej pobieranej z otoczenia) umożliwia zmniejszenie stopnia zależności kosztów eksploatacyjnych od zmian cen energii.
Przykład kalkulacji rocznych kosztów eksploatacyjnych
Dom jednorodzinny o pow. 150 m2 (15.000 kWh/rok tytułem ogrzewania i ciepłej wody, ceny z lipca 2014)
Pompa ciepła solankawoda 2100 PLN/rok
Ogrzewanie olejowe 8300 PLN/rok
Ogrzewanie gazowe 4400 PLN/rok
zakumulowane koszty eksploatacyjne
(przy założeniu rocznego wzrostu cen energii 3%)
